Abdominoplasti (Karın Germe) Operasyonları
ANA SAYFA 9 Abdominoplasti (Karın Germe) Operasyonları

 

Spor ve diyetle karındaki fazla yağlardan kurtulmak mümkün olsa da, kilo alıp verme yahut hamilelik sonrasında gelişen sarkmış deri ve birbirinden uzaklaşmış karın kaslarını bir araya getirmek için çoğunlukla yetersiz kalır. Abdominoplasti (“tummy tuck”olarak da bilinir) düzgün ve estetik bir karın görünümü sağlamayı amaçlayan bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Abdominoplasti ile fazla deri ve cilt altı yağlardan kurtulmak hedeflendiği gibi ayrı ise karın kaslarını da bir araya getirilip karnın güçlendirilmesi de amaçlanır. 

Abdominoplasti eskiden basitçe fazla derinin alındığı bir işlem iken günümüzde tekniğin ilerlemesi ile birlikte sırt, bel ve karına yapılan liposakşın ve son derece düşük planlanan kesilerle, izlerin minimal görünür olduğu ve tüm karın ve sırt bölgesini kombine olarak şekillendirildiği bir işleme dönüşmüştür. Modern abdominoplastide karnı oluşturan, kaslar cilt altı yağ ve deri bir bütün olarak ele alınır. Kaslar orta hatta onarılırken, liposakşın ile cilt altı yağlar estetik olarak yeniden şekillendirilir ve fazla deri sonrasında çıkarılır. Bu nedenle abdominoplastiye liposakşını çok sık kombine etmekteyiz.

 

Abdominoplasti bir kilo verme ameliyatı değildir. Bu ameliyat öncesi yapılacak spor ve diyetle ideal kiloya yaklaşılması ( BMI(Vücut kitle indeksi) < 30 kg/m2) ameliyatla ilişkili komplikasyonları azaltacağı gibi istenilen estetik görünüme sahip olunmasını da kolaylaştıracaktır. Karın derisindeki fazla yağları bu ameliyatla şekillendirmek mümkün olsa da karın kaslarının arkasında yer alan, karın içi yağların diyet ve spor harici cerrahi olarak azaltılması mümkün değildir.  Ameliyat sonrası düzgün beslenme ve diyet abdominoplasti ile elde edilen sonucun uzun yıllar korunmasını da ayrıca sağlayacaktır. Bu nedenle düzgün beslenme ve spor abdominoplasti yapılacak hastalara ameliyat öncesi ve sonrası tavsiye edilmektedir.

Abdominoplasti hem erkek hem bayanlara uygulanabilen bir işlemdir ancak bu ameliyat için en sık başvuran hasta grubu doğum yapmış kadınlardır. Doğum sonrası annelik estetiği ameliyatı ile deride oluşan çatlakların giderilmesi, ayrık kalan kasların orta hatta birleştirilmesi ve deri altı fazla yağların alınması doğum sonrası kadınlarda sıklıkla meme dikleştirme ve küçültme ile kombine edilir. Annelik estetiği ameliyatı ile doğumun getirdiği çoğu vücut deformelerinden tek ameliyatla kurtulmak olur. Annelik estetiği her ne kadar estetik bir işlem olsa da kadınların doğum sonrası oluşan vücut deformasyonlarını gidererek kadınların kendine özgüvenlerini arttırmada da faydalıdır.

Konsultasyon:

Dr. Öztürk muayenede hangi noktada (deri, yağ dokusu ve kas) problem olduğunu değerlendirecek ve buna yönelik tedaviyi sizinle birlikte değerlendirecektir.
Eğer sadece yağ fazlası sorun teşkil ediyorsa liposakşın, özellikle göbek altında ya ve deri fazlası sorun ise mini abdominoplasti ve deri, yağ dokusu ve kaslarda sorun varsa tam abdominoplasti seçenek olarak değerlendirilecektir.


Abdominoplasti operasyonunu planlayan hastalar varsa karın bölgesi fıtıklarını ve daha önceden geçirilmiş batın ameliyatlarını Dr. Beşir Öztürk ile paylaşmalıdırlar. Bu durumlar operasyon planlamasını etkileyebilir. Ayrıca kullanılan medikal ilaçlar, bitki çayları, mevcut alerjiler hakkında da bilgi verilmesi önemlidir.

Abdominoplasti (Karın Germe) Operasyonları ideal Hastalar:

  • Abdominal bölgede kozmetik sorun yaşayan hastalar bu bölgelerini gizlemeye meyilidirler ve bu durum spor, sosyal etkinlik yahut seksüel aktivitelerden kaçınmayı beraberinde getirebilir.
  • Fazla kilo vermiş kişiler,
  • Spor ve kilo vermeye karşın belde, göbek altında lokalize deri ve yağ fazlası olan kişiler,
  • Hamileliğe bağlı özellikle göbek altı deri çatlakları ve deri fazlası olan kişiler,
  • Hamilelik sonrası spora rağmen karında düzelmeyen kas gevşekliği olan kişiler

Abdominoplasti (Karın Germe) Ameliyatı öncesi:

Abdominoplasti ameliyatı öncesi görüşmede doktorunuz sizinle ilgili medikal bilgileri soracak, sizi muayene edecek ve sizin fotoğraflarınızı çekecektir. Planlanan ameliyatla ilgili seçenekler karşılıklı değerlendirilecek ve yapılacak işlemlere beraber karar verilecektir. ameliyattan önce aspirin gibi kan sulandırıcılar kullanılıyorsa bunların kesilmesi planlanacaktır. Bitkisel çaylar ve gıda takviyeleri kanama riski oluşturacağından ameliyattan önce kesilmelidir. eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı ameliyattan en az 2 hafta önce kesmeniz ve ameliyattan sonraki 3.haftaya kadar kullanmamanız önemle istenir.
sigara içmek damarlarda büzüşme ve dokuya yetersiz oksijen taşınımıyla ilişkili olarak yara hattına iyileşme problemleri ve deri kaybına neden olabilir.
ameliyattan 1 hafta önce alkol alımının kesilmesi de mutlaka önerilir. 

Ameliyat günü:  

Doktorunuz sizi ameliyat günü görecek ve cerrahi çizimleri yapacaktır. Doktorunuz kesilerin iç çamaşırın içinde kalacak şekilde mümkün olduğunca aşağıdan ve kısa olmasına çalışılacaktır. bu çizimler sizinle paylaşılacak ve öneriniz değerlendirilecektir. Ameliyat süresi full karın germe içim 3-4 saat arasındadır. karın germe ameliyatlarında eriyen cilt altı dikişler kullanılır ve dikişlerin alınması gerekmez. yara yerleri çok özel bir bantla kapatılır ve bu bantlar üzerinden pansuman yapılır.
ameliyat sırasında bacaklarda pıhtı oluşma riski için gerekli önlemler (antiembolik çorap,dizlerin bükülmesi ve kemoprofilaksi) alınacaktır. Ayrıca ameliyat sonrası erken dönemde mobilize olunması bu cerrahi sonrası riskleri daha da azaltacak ve hızlı iyileşmeyi sağlayacaktır.

Ameliyat günü hastanede ameliyat sonrası ağrıyla ilgili gerekli ilaçlar verilecek ve sizin ilk günü rahat geçirmeniz sağlanacaktır.

Ameliyat sonrası birinci gün:

Doktorunuz sizi sabah görecek ve uygunsa drenleriniz çekilecektir. Yara yeri gözlemlenecek ve pansuman değişimi yapılacaktır. Korseler tekrar giydirilerek size gerekli bilgiler verilecektir.

Ameliyat sonrası birinci hafta:

Birinci haftada genelde yardımsız dik durulabilir ve daha rahat hareket edilir. Araba sürmek genelde mümkün olsa da bunun için yardıma ihtiyaç duyulabilir. işe dönüş sıklıkla 15. günde mümkündür.

Ameliyat sonrası birinci ay:

Birinci ayda çoğu kişi işine dönmüş ve günlük aktivitelere başlamış olur. Ödemler hala mevcut olup tamamen inmesi 3-6 sürebileceğinden ilk ay tartıda kilo alınmış olarak görülebilir ama bu ödeme bağlı kilo artışıdır. Ciddi egzersiz 6-8. haftada başlanabilir. Burada kişinin ağrı duyduğu noktada durması karnı daha fazla zorlamaması önemlidir. 3. aydan itibaren karnın giderek daha da inceldiği ve nihai sonucun ortaya çıktığı gözlemlenir.
liposakşın korseleri ve abdominal korseler 6. haftaya kadar kullanılabilir.

Uzun dönem sonuçlar:

nihai sonuç 6. aydan sonra görülür ve kişinin egzersiz ve sağlıklı beslenme ile yeni oluşan fiziksel görünümü desteklemesi son derece önemlidir.
annelik estetiği bu ameliyatla sıklıkla kombine dilebilir ancak burada hastanın kişisel medikal durumuna göre hasta sağlığı ön planda düşünülerek planlama yapılır ve gerekirse ameliyat ikiye bölünebilir…

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?