Orta Yüz Germe Ameliyatı
ANA SAYFA 9 Orta Yüz Germe Ameliyatı

Orta yüz germe ameliyatı yani mid-face lift, yanakların sarkıklığını gidermeye ve yüz derisini germeye yönelik olarak yapılır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte yanaklar; içermiş olduğu kaslar, yağ tabakası ve deri ile birlikte sarkmaya başlar. Yüz germe ameliyatı, sadece deriyi gerdirerek yapıldığında, geçici bir çözüm olur, derindeki yağ tabakası ve kasların sarkıklığı sadece kamufle edilir, kısa bir süre içinde de etkinliğini yitirir. Doğru olan ise yüz kaslarının, üzerindeki yağ tabakası ve kılıfı ile birlikte yukarıya doğru gerdirilmesidir. Bu sayede yanak ve yüz dokularının gençlik yıllarındaki pozisyonu kazandırılır, ayrıca üzerini örten derinin de fazlalıkları alınarak ve gerginleşir. Yüz germe ameliyatı, teknik detaylardan kaynaklanan modifikasyonlardan arındırıldığında temel olarak 2 farklı şekilde yapılır.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe, eğer deride buruşukluk ve fazlalık yoksa, sadece yanak dokularının sarkmasından ibaretse endoskopik tekniği uygulayarak yapıyorum. Endoskopik yüz germe, klasik yüz germe ameliyatı ile karşılaştırıldığında daha genç yaş grubuna hitap eder. Sadece daha canlı bir görünüm hissetmeye ihtiyacı olan kişilere 20’li ve 30’lu yaşlarda bile uygulamak mümkündür. Bu yöntem, klasik yüz germe operasyonuna göre çok daha yeni bir tekniktir. Şakak bölgesinden saç ile kaplı deri üzerinde 2 cm uzunluğunda kesi yaparak uyguluyorum. Kesilen yerden içeriye kamera yerleştiriyorum. Kamera eşliğinde monitördeki görüntü ile şakak bölgesi ve yanak bölgesinin tüm dokularını, zemindeki kemikten sıyırıyorum. Kemikten ayrılarak serbestleşen bu dokuları yukarıya doğru çekerek sabitliyorum. Kesilen yerlere gizli dikişler atarak kapatıyorum. Endoskopik yüz germe ameliyatı yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürüyor. Ameliyatın ardından 1 gece hastanede kalmanız yeterli olur. Kesiler küçük ve kansız bir ameliyat olduğu için hem ağrılı bir ameliyat değildir.

Endoskopik yüz germe sonrası iyileşme dönemi

İyileşme dönemi, klasik yüz germenin iyileşme dönemine göre daha kısa ve rahat oluyor. Ameliyattan 2 gün sonra banyo yapmanız mümkün olur. Ameliyatı, kendi kendine eriyen gizli dikişler atarak tamamlıyorum. Dikiş aldırma gereği de olmuyor. Her hastada olmasa bile zaman zaman göz etrafında şişlik ve morarmalar olabiliyor, normal kabul edilen şişlik ve morluklar 7-10 gün içinde kendiliğinden düzeliyor.

Klasik Yüz Germe Ameliyatı

Klasik yüz germe estetik, genellikle yanaklardaki sarkmanın yanı sıra yüz derisinde gevşeme, bollaşma ve buruşma olan kişilerde tercih edilen bir yöntemdir. Klasik yüz germe tekniğinde kulağın ön sınırı boyunca deri kesilerek yanak üzerindeki deri kaldırılır. Yanağın iç dokuları yukarıya doğru çektirilerek iç dikişlerle sabitlenir, böylece yüzdeki sarkıklık içten düzeltilmiş olur.

Kaldırılan yanak derisi de ayrıca bolluk ve buruşuklukları alınacak kadar gerdirilir. Derideki gerdirmeye bağlı olarak ortaya çıkan fazlalık kısmı kesip çıkarılır, böylece yüzdeki sarkıklığın yanı sıra derideki buruşukluk da dıştan giderilmiş olur. Yüz germe estetiği, kendi kendine eriyen gizli dikişler ile yapılırsa dikiş aldırma zahmetiniz ve stresiniz de olmaz. Ameliyatın kesisi kulak önü ve kulağın iç kısmından yapıldığı için karşıdan bakıldığında belirgin bir iz kalmaz.

Yüz germe tekniklerinden hangisinin uygulanması gerektiğine, yanak dokularının gevşeklik, sarkıklık derecesine, deride buruşukluk olup olmadığına bakarak ve karşılıklı tartışarak karar veriyoruz. Bu kriterlere göre bazı hastalarda her iki tekniği bir arada uygulama gereği bile olabilir.

Yüz germe ameliyatı, uygun donanıma sahip bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1,5-2 saat sürer. Hastanede genelde 1 gün yatmak gerekir. Ameliyatın ardından birkaç gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandaj ile sarılı kalır.

Klasik yüz germe ameliyatı sonrası iyileşme dönemi

Operasyon sonrası iyileşme dönemi içinde yüz bölgesinde gerginlik, ağrı, morarma, ödem (şişlik), ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi durumlar olabilir, bunların hepsi normal olup ameliyatın doğasında vardır. Çok şiddetli ağrı olmaz ve normal ağrı kesici ilaçlar ile kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik (ödem) ilk 7-10 gün içinde hızlı bir şekilde azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık altı ay sürer. Şişliğin hızlı bir şekilde düzeldiği ilk haftalarda deri yüzeyindeki gerginlik hissi ve uyuşukluk da azalarak kaybolur. Uyuşukluğun kalıcı olması çok rastlanan bir durum değildir. Morarmaların kaybolması kişinin hassasiyetine göre değişmektedir. Bu süre bazen hassas bünyeli kişilerde 10 güne kadar uzayabilir. Endoskopik yüz germe ameliyatında morarmalar biraz daha az olmaktadır. Ameliyattan sonra şişlik ve morarmadan dolayı yüzünüz tanınmayacak bir halde olabilir, bu normaldir, ancak şişlikler ve morluklar azaldıkça, yani yaklaşık 7-10 gün sonra gerçek yüz hatlarınız belirmeye başlar.

Yanaklar yaşın ilerlemesi ile erken dönemlerde etkilenen bir bölgedir. Sarkma arttıkça bu etki daha çok göze çarpmaya başlar. Yüz germe, kişiye uygun tekniğin doğru bir şekilde seçimiyle yapıldığında yılların yıpratıcı etkisini yok eden bir görüntü sağlar.

Happy lifting-Yanak askılama teknikleri

Son zamanlarda yüz germe ameliyatında her iki teknik için birbirinden farklı şekilde özel olarak tasarlanmış dokuları asıcı materyaller de kullanıma girdi. Bu malzemeler, ameliyat kesilerinin içinden sokularak yerleştirilir, üzerinde bulunan dikensi çıkıntılar sayesinde dokuları tutar, yukarıya doğru çekilerek sabitlendiğinde üzerinde taşıdığı yanak dokusunu da yukarıya çekmiş olur. Böylece sarkmalar da düzelmiş olur.

Yüz germe ameliyatının riskleri

Sigara kullanımı ameliyatın risklerini arttırır. Özellikle klasik yüz germe ameliyatında yaraların iyileşmesini zorlaştırır. Mümkünse ameliyattan 10-15 gün önceden sigaranın kesilmesi iyi olur.

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?