Büyük Göğüsler Kabusunuz Olmasın
ANA SAYFA 9 Meme Küçültme 9 Büyük Göğüsler Kabusunuz Olmasın

Kadın göğsündeki aşırı büyüme; genetik faktörlere bağlı olabildiği gibi, hormonal sebepler, bazı hastalıklar, aşırı kilo almak ve vermek, gebelik ve emzirme vb gibi sebeplere bağlanabilir. Aşırı büyük göğüslerde aynı zamanda yerçekimine bağlı olarak göğüs sarkmaları da görülmesi normaldir. Kadının dış görünümünü düzenlemek için yapılan kozmetik ameliyatlardan biri de; meme küçültme ameliyatıdır. Diğer bir açıdan da rekonstrüktif bir operasyondur.

Aşırı büyük olan göğüsler kadınlarda pek çok yakınmaya sebebiyet verir. Başta sırt, omuz ve boyun ağrı olmak üzere; omuzlarda çökme, göğüs altında kızarıklık, kaşıntı, pişik, mantar enfeksiyonları sayılabilir. Memelerdeki büyüme eğer ki çok fazla ise yerçekimine bağlı olarak vücut öne çeker ve kamburlaşma görülebilir.
Meme küçültme ameliyatı öncesi; memenin mevcut büyüklüğü, şekli, meme başının konumu, derinin durumuna muayenede bakılırken; yaş, evlilik – çocuk sahipliği durumu da ayrıca sorgulanır. Ancak bazı genç kızlarda (16-17 yaş) genetik ve hormonal sebepli göğüs büyüklüğü görülebilmektedir. Bu genç yaşlarda ileride yaşanabilecek anatomik rahatsızlıklarının önünü alabilmek için göğüs küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı öncesi hekim isteği ile rutin tahlillerin yanı sıra mamografi ve ultrasonografi de yapılmalıdır. Meme küçültme ameliyatı düşünen kişi, operasyon öncesi muayenesinde takip gerektiren bir rahatsızlığı varsa (kalp, tansiyon, şeker vb) düzenli ilaç kullanımı söz konusuysa (kan sulandırıcı aspirin vb) sigara kullanıyorsa estetik cerrah ile bunları paylaşmalı ve meme küçültme ameliyatını yapacak hekimin önereceği tarih itibariyle kullanımı durdurmalıdır.
Göğüsün mevcut büyüklüğü ve sarkıklık düzeyi ile kişinin vücut ölçüleri ve diğer faktörler dikkate alınarak meme küçültme ameliyatında şekillendirme yapılır. Göğüs küçültme operasyonuyla; kişiye sıkıntı veren büyüklükten normal boyutlara ulaştırılan memeler yapılan meme dikleştirme ile de estetik görünüm kazanır. Meme küçültme ameliyatı ile uzun süreli ve kalıcı sonuç elde edilir. Diğer bir tarafta da kişi büyük göğüslerin yarattığı fiziksel ve psikolojik problemlerden de kurtulur.

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Meme Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Meme Küçültme Ameliyatı ve Fiyatları

Estetik problemlerin dışında tıbbı nedenlerle de meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Meme büyüklüğü ve ağırlığına bağlı olarak vücudun öne doğru eğilmesi, sırt ve omurga ağrıları, kemik deformasyonları, meme altında gelişen pişik , büyüklüğünden dolayı fiziksel...

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?