Liposuction ( Yağ Aldırma )
ANA SAYFA 9 Liposuction ( Yağ Aldırma )

Genellikle diğer plastik cerrahi teknikleriyle birlikte kullanılan liposuction, baldırlar, kalçalar, karın ve üst kollar gibi sorunlu bölgelerden yağ torbalarının alınmasına yarar. Liposuction prosedürleri, bunu hangi estetik amaçla yaptığınıza ve diğer plastik cerrahi prosedürlerle birlikte kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak değişir. Liposuction hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki kısımları okuyunuz.

Yağ aldırma nedir?

Birçok kişinin liposuctionın ne olduğu hakkında belli belirsiz fikri vardır. Basitçe söylemek gerekirse liposuction, kanül adı verilen paslanmaz çelikten vakum tüpü aracılığıyla yağ hücrelerinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Liposuction ilk kez 1974’te uygulandı ve eski cerrahi vücut şekillendirme tekniklerine göre muazzam bir gelişmeydi. Son yıllarda liposuction prosedürlerinde, bu uygulamayı dünyada en güvenilir ve en popüler vücut şekillendirme operasyonu yapacak ilerlemeler kaydedilmiştir.

Liposuction için iyi bir aday mısınız?

Eğer liposuction düşünüyorsanız, gerçekçi beklentilere sahip olmanız önemlidir. Dramatik sonuçlar da elde edilebilmesine rağmen, istediğiniz kadar hızlı ve belirgin olmayabilir. Tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi liposuctionın başarısı da; yaş, deri elastikiyeti, kilo ve genel sağlık gibi bir kısım bireysel faktörlere bağlıdır. Liposuction; bağışıklık sistemi zayıf, diyabetik, kalp veya damar problemleri olan veya kan pıhtılaşması ya da kan dolaşımı problemleri olan kişilerde uygun değildir. Eğer normal ağırlıktaysanız, sağlıklı ve elastik bir deriye sahipseniz ve karın, baldırlar ve kalça gibi diyet ve egzersiz değişikliklerine yanıt vermeyen belirli “sorunlu bölgelere” sahipseniz liposuction için iyi bir adaysınız. Ayrıca liposuction, göğüs küçültme düşünen kadınlar için ve jinekomastiden veya göğüs büyümesinden şikayetçi erkekler için uygundur.

Liposuction doktorunu nasıl seçmeli
Liposuction doktoru seçmeden önce, bölgenizdeki farklı uygulamacılar hakkında elde edebildiğiniz kadar bilgi almalısınız. Birçok soru sormak, eski hastaların önce ve sonraki fotoğraflarını görmek ve doktorun geçmişte kaç liposuction prosedürü uyguladığını bilmek isteyeceksiniz. Israrlı satışlara ve şişirilmiş iddialara karşı dikkatli olun. İyi bir doktor, şişirilmiş vaatlerinden çok yeteneğine güvenir.

Yüz ve vücudun liposuctionla tedavi edilebilen bölgeleri
Liposuction en çok, yüz ve vücudun kilo kaybına dirençli, inatçı yağ depo bölgelerinde işe yarar, mesela bel çevresinde. Kalçalar, karın, kaba etler, böğür bölgesi, baldırlar, üst kollar, çene ve boyun genellikle iyi yanıt verir. Ayrıca erkek ve kadınlar, diğer estetik ameliyat tiplerine göre daha az skarlaşmayla sonuçlanan bir prosedür olan liposuctionı göğüs bedenlerini küçültmek için seçebilirler. Liposuction, birçok farklı bölgeye ard arda uygulanabilir. Aslında birçok hasta, çeşitli vücut bölgelerinin aynı gün içinde tedavi edilmesini seçmektedir. Yüz ve vücut liposuctionı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Liposuction tipleri

Mevcut birçok liposuction prosedürü bulunmaktadır ve hepsinde de istenmeyen yağları almak için kanül adı verilen çubuk benzeri bir alet kullanılır. Tümesen liposuction, tedavi edilen alana bol miktarda anestezik enjeksiyonunu kapsar. Islak ve süper ıslak teknikler bu liposuction uygulamasının çeşitleridir.

Yağ aldırma ücretleri ve finansal bilgi

Liposuction ücretleri, seçtiğiniz türe, hedef aldığınız vücut bölgesine ve doktorunuza bağlı olarak değişebilir. Çok nadir vakalar dışında liposuction sigorta kapsamına girmez ve tamamen hasta tarafından ödenmesi gerekir.

Yağ aldırma prosedürü

Temel liposuction prosedürü, cerrah tarafından açılan küçük bir kesiden, kanül adı verilen küçük, tüp benzeri aletin sokulmasından oluşur. Sonra kanül, deri altındaki istenmeyen yağ kütlesini ayırarak dışarı çıkarır. Uygulanan liposuction prosedürünün sayısına göre lokal veya intravenöz sedasyon kullanılır. Her estetik ameliyatta olduğu gibi, liposuction uygulamasına dikkatlice hazırlanmalı ve kendinize uzun bir iyileşme süreci tanımalısınız.

Yağ aldırmanın riskleri ve yararları

Her estetik ameliyat gibi, liposuction da bir miktar risk taşır. Liposuction komplikasyonları nadir olsa da, enfeksiyon, sinir hasarı, his kaybı ve anesteziye negatif reaksiyon görülebilir. Riskleri en aza indirmenin en etkin yolu, liposuction operasyonu öncesi eksiksiz bir muayeneden geçmektir. Ayrıca, yara ve skarlaşma gibi kötü yan etkilere sahip olma riski de vardır. Diğer taraftan, yağ ve selülit giderilmesi muazzam olabilir ve birçok hasta uygulamadan sonra iyileşmiş dış görünüme ve öz güvene sahip olduklarını belirtmiştir.

Yağ aldırma sonrası vücut yapınızı korumak

Liposuction, mevcut yağ hücrelerinin bir kısmını alsa da, yeniden yağ elde etmeyeceğinizi garanti etmez. Liposuction sonrasında, sağlıklı bir yaşam tarzı seçmeniz çok önemlidir. Makul bir diyete sadık kalmanız ve haftada 3-5 kere en az 30 dakika egzersiz yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bu sadece liposuction sonrası şeklinizi korumaya yardım etmekle kalmaz, tüm sağlığınızı iyileştirir ve belirli hastalıkların başlamasını da engeller. Eğer liposuction yaptıracaksanız, sonrasında vücudunuza iyi baktığınızdan emin olun…

 

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?