Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri
ANA SAYFA 9 Meme Estetiği 9 Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri

Meme küçültme ameliyatı, ağır göğüslerinden dolayı ağrı ve rahatsızlık duyan kadınların göğüs boyutunu küçültmek için uygulanan bir prosedürdür. Ayrıca, birbirinden farklı büyüklüklerde olan göğüsleri düzeltmek için de yapılır. Bilateral göğüs redüksiyonu, her iki göğsün küçültülmesi anlamına gelirken; unilateral göğüs redüksiyonu ise bir göğsü diğerinden belirgin oranda daha büyük olan kadınlarda yapılan tek taraflı küçültmedir.

Erkeklere de göğüs küçültme yapılabilir; fakat erkekler, tipik olarak kadınlardaki gibi ağrı ve rahatsızlıktan değil, bu durumun ortaya çıkardığı dış görünüşten ve bunun yol açtığı utanma duygusundan şikayet ederler. Üç erkekten biri, çoğunlukla hormon metabolizmasındaki hafif bir dengesizliğin sebep olduğu Jinekomasti’ den şikayetçidir.

Pedikül metodu

Bu metot, kadınların büyük bir çoğunluğuna uygulanmış veya uygulanacak olan metottur. Göğüs küçültmede pedikül metodu, göğüs fonksiyonunu ve meme başı hassasiyetini korurken, göğsün görünüşünü, hacmini ve şeklini küçültür. Pedikül metodu, kesi yapılan yeri değil, kan ve sinir besleme bölgelerini ifade eder. Örneğin, McKissock metodu diğer birçok metotla aynı tür kesiye sahiptir fakat, farklarından biri kan ve sinir besleme bölgelerinin bir yerine iki bölgede olmasıdır. Metotları tartışırken cerrahi metotları ve skar örneklerini ayırmanız gerekir. Örneğin, McKizzock ve Lejour’un her ikisi de pedikül metodudur; ancak bu metotların farklı skar örnekleri vardır.

Plastik cerrahınıza hangi metodu kullandığını, kesinin nerenizde olacağını ve metodu belirlerken hangi şartları göz önünde bulundurduğunu mutlaka sorun.

Pedikül metodu için kullanılan diğer isimler: Anchor (Çapa) Metodu, T-skar, T-kesi, ters T örneği, McKissock, Wise Metodu, Lolipop, VOQ, Vertikal, Regnought, Lejour, Kısa skar, Circumareolar (hale), Anahtar deliği, Lokma ve Robertson’ dur. Bu metotların bazıları arasında cerrahi ve skar örneği açısından farklar vardır ve göğüs küçültme metotlarının her biri her hastaya uygulanamaz.

Pedikül metotlarının yönü, kan ve sinirlerin beslediği farklı göğüs alanlarına göre değişkenlik gösterir. Bunlar:

Inferior Pedikül: Göğüsün alt kısmını besleyen kan ve sinir bölgesini korur.

Superior Pedikül:  Göğsün üstünden.

Santral Pedikül: Göğsün ortasından.

Lateral Pedikül: Göğsün yanından.

Bi-Pedikül: Hem üst hem de alt yerleşimlerden.

Daha önceden de belirtildiği gibi, pedikül metoduyla göğüs küçültmede tipik olarak meme başı alanı hassasiyeti ve süt üretimi korunmaktadır. Bununla birlikte çok iri göğüslü vakalarda, bazen kadınlar serbest meme başı dokusu nakli (FNG) prosedürüne yönelmektedir. Pedikül, kan ve sinir besleme bölgesi boyunca ayrılmalıdır; meme başı çevresi kompleksi çıkarılır ve redüksiyon tamamlandığında tekrar yerine nakledilir. Bu yöntemle fonksiyon ve hassasiyet kaybolur.

FNG – serbest meme başı grefti

Serbest Meme ucu greftleri, deri nakli gibi meme başının çıkarılarak yeni yerine yerleştirilmesini içerir. Serbest meme başı greftini besleyen kan tüm deri greftlerinde olduğu gibi derin dermis dokusundan gelir. Eğer size FNG yapılmışsa ve ileride daha fazla operasyona ihtiyacınız varsa bunu kesinlikle cerrahınıza anlatın ki pedikül metoduyla göğüs küçültme ile hata yapmasın. Aksi takdirde meme başının kan akımı kesilecek ve meme başınız ölecektir. FNG redüksiyonunun insizyon örneği, en çok çapa modeline benzer fakat size sunulan operasyonun bu olup olmadığını plastik cerrahınızdan öğrenin.

Günümüzde çok fazla gereksiz FNG yapılmaktadır. Hastanın göğüslerinin büyüklüğüne göre bazıları gerekli olsa da, deneyimsiz bir plastik cerrah bunu rutin haline getirebilir ve bunun kabul edilebilir olduğunu düşünebilir; ama değildir. Deneyimsiz bir plastik cerrahın yaptığı gereksiz FNG’ den kaçınmalısınız. Lütfen FNG Destek Kurulu’nda bize katılın ve bu prosedürün sizin için gerçekten doğru olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Pedikül metotları içinde insizyon örneklerinin çeşitleri

Pedikül göğüs küçültmesinde çapa insizyon modeli

Bu, günümüzde en sık kullanılan göğüs küçültme insizyon modelidir. Bu insizyon modelinin diğer isimleri, Çapa Metodu, Bilateral Redüksiyon Mamoplasti, T-skar, T-insizyon, ters T modeli, McKissock ve Weiss metodudur. Kesiler areola etrafında halka şeklinde yapılır ve dik olarak areolanın aşağısına memenin önünden göğüs duvarına doğru ve yatay olarak memenin alt kıvrımında ilerler.

Pedikül göğüs küçültmesinde lejour veya vertikal insizyon modeli

Bu, popülarite kazanmakta olan oldukça yeni bir tekniktir ve sadece kesin keriterleri karşılayan kadınlarda uygulanabilir. Bunlardan biri de operasyon öncesi göğüs bedeninin DDD veya daha küçük olmasıdır. Bu insizyon modelinin diğer isimleri, Vertikal Mamoplasti, VOQ, Vertikal, Regnought ve Lolipop metodudur. Burada, bu skar modeline Lejour Metodu veya Vertikal Metot adını veriyoruz. İnsizyonlar, areola etrafında halka şeklinde yapılır ve  memenin önünde areoladan aşağı dik şekilde göğüs duvarına doğru iner. Bazı hekimler, dik kesinin her iki yanına çok kısa yatay bir kesi ekleyerek Lejour veya Vertikal Metodun modifiye versiyonunu da uygulamaktadırlar.

Mamoplasti redüksiyon teknikleri, cerrahi göğüs küçültme teknikleri

Olağan dışı büyük göğüs bedenine sahip olmak, birçok problemi ve rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. İnsanların acayip bakışlarıyla sürekli mücadele etmek zorunda kaldığınızda hayat o kadar da kolay olmayacaktır. Bunun yanında, çok büyük göğüslere sahip olmak hareket etmeyi zorlaştırabilir. Ayrıca, kötü bir postür oluşmasına ve vücudunuzda yersiz bir yük olmasına neden olabilir. Eğer göğüsleriniz, uzun süre katlanmak zorunda kaldığınız birçok problemin kaynağıysa, bu durumu çözmenin iki farklı yolu var. Bu seçenekler; meme cerrahisi ve doğal göğüs küçültmedir.

Eğer göğüs bedeninizi doğal olarak küçültmek istiyorsanız, bunun en etkin yolu bir miktar kilo vermektir. Göğüslerinizin büyüklüğünü oluşturan esas yapı, aslında adipoz yağ dokusudur. Böylece, önemli miktarda kilo alırsanız diğer organlarınızda olduğu gibi göğüslerinizde de doğal bir büyüme olacaktır. Eğer ekstra kilolarınızı verebilirseniz göğüslerinizin bedeni de küçülecektir.

Maalesef, fazla kiloları vermek, bahsedildiği kadar kolay değil; ama eğer gerçekten operasyondan kaçınmak istiyorsanız ve doğal göğüs küçültmeyi yeğliyorsanız, amacınıza ulaşmak için azmetmeniz gerekir. Daha çabuk sonuç elde etmek adına adım adım kilo verme programını atlamayın; çünkü bu, asla uzun dönemli fayda sağlamayacaktır. Kilo vermenin ve sonuçta göğüs bedeninizi küçültmenin en iyi yolu, arzu ettiğiniz kiloya ulaşmak zaman alsa bile, bunu doğru teknikle yapmaktır. Kilit nokta, düzenli egzersiz yaparak aldığınızdan daha fazla kalori yakmanızdır. Bunu düzenli yapmak sonunda size tatmin edici bir sonuç verecektir. Aniden kilo vermek göğüslerinizin sarkmasına neden olabilir ve hayatınız boyunca göğüslerinizin bu durumuna katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Uzmanlara göre, her 5-7 kg verişinizde, göğüs bedeniniz küçülecek. Önemli miktarda kilo kaybettikten sonra ağırlık kaldırmak, göğüslerinize doğru şekli vermede çok yararlıdır. Pektoral kasları hedef alan egzersizler, göğüslerinizin altında yer alan kasların güçlenmesine yardım eder ve böylece kilo kaybının ardından göğüsleriniz hala canlı kalır. Böylece, aynı anda hem doğal yöntemlerle göğüslerinizi küçültmek hem de hoş bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız, ekstra kilolarınızı vermek için ağırlık çalışma programına katılmak isteyebilirsiniz.

Piyasada geniş ölçüde göğüs küçültme hapları bulunmaktadır; fakat bunların güvenilirliğinden ve etkinliğinden emin olamayız. Günümüzde birçok bitkisel ürün sahte olduğu için bunları alırken dikkatli olmalısınız. Ameliyat olmadan önce de çok temkinli olmanız gerekir; çünkü cerrahi operasyon yapan birçok sağlık personeli lisanslı bile değildir. Böylece ameliyata başvurmadan önce tüm doğal yolları denemek akıllıcadır. Sonuç almanız uzun sürebilir; fakat doğal yöntemlerin yan etkileri yoktur ve vücudunuzda her geçen gün ortaya çıkan hafif değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

Üst periareolar (Hilal mastopeksi):

Hilal mastopeksi tekniği, areolanın üzerinde hilal şeklindeki bir parçayı keserek dokunun yukarı dikilmesini içerir. Bu prosedür hafif göğüs sarkması olan hastalarda ufak bir dikleşme sağlar. Az oranda yumurta şeklinde areola daha büyük göğüslere yol açabilir ve ameliyat sonrası hastaların iyi ve destekleyici sutyen giymelerine gerek olmayabilir. Bu, cildin esnemesinden ve kesi çizgisinin gerilmesinden kaynaklanır.

Periaerolar (Benelli Dikleştirmesi):

Konsentrik, periareolar veya halka şeklinde dikleştirme olarak bilinen, bu az yayılan teknik geliştirilmiştir, çünkü meme dikleştirme yaraları areola çevresindeki çizgilerde toplanmıştır. Benelli ile birlikte, areola kenarı etrafında bulunan halka şeklinde bir parça alınmakta ve etrafını saran doku areolaya dikilmektedir. Kesiler normal olarak kese bağları dikişleriyle kapatılmaktadır. Bazen bir dikleştirme etkisini telafi etmek için areolanın (hilalde olduğu gibi) üstünden dikilen dokulardan biraz daha alınmaktadır. Bu bazen ameliyat sonrası yayvan, yuvarlak meme şekliyle sonuçlanır.

Vertical (Scar Benelli-Lolipopu):

Bu dikleştirme Benelli ile aynıdır ancak areolanın altından meme kıvrımlarına doğru düz meme dikleştirme kesilerini içermektedir. Bu teknik, Benelli için çok fazla ve tam bir çapa şeklinde kesi için çok az olan, orta düzeyde sarkması olan kadınlar içindir.

Vertical Scar / Transfers Scar (Tam Mastopeksi):

En yaygın kullanılan teknik, areolanın altından başlayan ve memenin göğüs kafesiyle birleştiği noktaya dikey olarak süren çapa şeklinde bir kesi kullanır. Kesi sonra memenin göğüs kafesiyle birleştiği yerin hemen üzerindeki hilal şeklindeki bir deriyi kesip alır. Meme ucunun normal yerine koyulması, meme ucunun kesilip yeniden iliştirilmek zorunda olduğu bu teknik bazen zorunludur. Bunun başlıca yara izi bırakan tekniklerden olduğu düşünülüyor, ancak bu ciddi şekilde sarkan memelerin dikleştirilmesi için bazen zorunludur. Standart mastopeksi ile yapılan kesiler, areola ve meme ucu bölgesinin üstünde bulunan memenin doğal buruşukluğunda bir çapa şeklinde yapılmaktadır. Areolanın küçültülmesi ya da yerinin değiştirilmesi areola komplekslerinin büyüklüğünün azaltılması için bazen gereklidir. Bazen periareolar kesiler “buruşacaktır”, ancak bu genelde, özellikle de tıbbi kağıt bantın ve/veya silikon kaplamanın kullanımıyla zaman içinde düzleşecektir.

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti, erkeklerde aşırı emme büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Yani başka bir deyimle erkek memesinin kadınsı özellikler göstermesidir. Bunun en büyük sebebi, aşırı kilo alma, hormonların sebep olduğu değişimler ve aşırı strestir. Günümüzde yoğun çalışma...

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesi demektir. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki...

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?