Memenin Yeniden Yapılması Nasıl Yapılır?
ANA SAYFA 9 Meme Estetiği 9 Memenin Yeniden Yapılması Nasıl Yapılır?

Memenin yeniden yapılması (Meme rekonstrüksiyonu ) bayanlarda memenin yeniden yapılandırılması ameliyatı, genellikle meme kanseri nedeniyle daha önceden meme alınmış ya da kaza sonucu göğsünü kaybetmiş kişilerde uygulanan bir ameliyattır. Uygulanacak olan ameliyat tekniği, göğsün alınmasından sonra, göğüs duvarı üzerinde geride kalan dokuların özelliğine göre memesi alınan kadınlara, kaybedilen memesinin yeniden kazandırılması ameliyatıdır.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerin başında gelmektedir. Yaklaşık bir oranla her 9 kadından birinde görülmektedir. Meme kanseri olan bir kişi, kanser korkusunun yanında çok önemli bir cinsellik objesi ve süt üretme dokusu olan memesini de kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Kanserin tedavi sürecinde, memesinin alınmış olmasının getirdiği psikolojik sorunlarla da başa çıkmak durumundadırlar. Mastektomi ( memenin alınması ) genellikle kadınları duygusal olarak kötü yönde etkilemektedir. Yapılan sorgulamalarda kişiler kendilerini çirkin, kadın olarak eksik ve hastalıklı hissettiklerini ifade etmişlerdir.

Estetik Plastik Cerrahideki gelişmeler, kaybedilen memenin öncekine benzer şekilde yeniden yapılabilmesi mümkündür. Meme onarımı yapılan kadınlar mastektominin yarattığı psikolojik durumdan kurtularak kendilerini daha iyi hissetmeye başlamışlar ve daha iyimser yaklaşımlar içinde olmuşlardır. Morallerinin yüksek olması asıl hastalıkları olan meme kanseri ile mücadelelerinde onlara ayrı bir güç ve moral olmuştur. Aile ilişkileri ve cinsel yaşamları da olumlu yönde etkilenmektedir.

Mastektomi ameliyatı çeşitli şekillerde yapılabilir, bu tümörün büyüklüğüne, memedeki yerine, yayılımına, hastanın ve ameliyatı yapan ekibin tercihine göre değişmektedir. Mastektomiden sonra meme onarımı yapılması hastalığın gidişatını, tedavisini, tekrarlamasını ve tümör takiplerini etkilemez. Hastanın genel durumu, göğüs duvarı, doku eksikliğinin miktarı, hastanın ve doktorun tercihine göre değişebilmektedir. Karın dokusu flebi, sırt dokusu flebi kullanılarak yeni bir meme yapılabilmektedir. Meme onarımı ameliyatlarında hastaların en başından itibaren sabırlı olmaları ve memelerin eski haline yakın hal alması birkaç seans ameliyat sonrası gerçekleşmektedir.

Meme onarımı ameliyatı 2 (iki) şekilde yapılabilir. Anında, yani mastektomi ile aynı dönemde veya daha sonraki dönemde. Anında ya da eş zamanlı meme onarımının estetik kazanımları çok daha iyidir. Genellikle erken evre kanserlerde uygulanır. Fakat ileri evre kanserlerde de uygulanmaktadır. Özellikle kişinin kendi dokuları kullanılarak yapılan memeler Radyoterapi ve kemoterapi gibi ek tedavilere engel değildir.Meme onarımı ( meme rekonstrüksiyonu ); yabancı materyaller ( protez ) kullanılarak ve/veya kişinin kendi dokuları kullanılarak yapılmaktadır.
Slikon protezi ile meme onarımı; Mastektomili taraftaki doku eksikliği protezi örtecek şekilde deri- derialtı dokusu mevcut ise seçilebilecek yöntemdir ve doku genişleticiler yardımı ile meme onarımı yapılabilir.

Doku genişletici yardımı ile : Mastektomi esnasında göğüs kası alınmadı ise tercih edilebilecek bir yöntemdir.Göğüs kası altın doku genişletici protezler kullanılarak genişlenme sağlanır.Genişleme maksimum seviyeye geldiğinde 4-6 ay sonra doku genişletici protez çıkarılarak kalıcı slikon prote yerleştirilir.
Sırt Dokusu flebi yöntemi ile: Mastektomili taraftaki gerekli doku desteğini sağlayabilmek için sırtaki (latissimus Dorsi) flebi ile meme onarımı veya daha büyük meme oluşturmak için beraberinde kullanılan slikon protez desteği ile gerçekleştirilebilmektedir.

Karın dokusu Flebi yöntemi ile: Mastektomili taraftaki gerekli doku eksikliğini tamamlayabilmek için son yıllarda en çok tercih edilen ve uygulanan yöntemdir.Bu teknikle karın germe ameliyatında atılacak olan doku (karın derisi, derialtı yağı ve karın dokusunun küçük bir miktarını oluşturmaktadır) Bu teknikle karın dokusu meme yapımı esnasında kullanılır ve aynı zamanda da hastanın da karın bölgesi gerilmiş olur.
Serbest doku aktarımları ile: Meme onarımı ameliyatlarında vücutda doku atar ve toplardamarlar ile birlikte alınarak mikroskop altında dikilmesi ve şeklinin verilmesi işlemidir.

Anında meme onarımı ameliyatı: Mastektomi ameliyatı esnasında meme onarımı yapılması işlemidir. Ameliyat sonrası hastanın morali daha yüksek olacaktır. Sonrasında da devam edecek tedavisi için psikolojik bir destek olacaktır

 

 

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti, erkeklerde aşırı emme büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Yani başka bir deyimle erkek memesinin kadınsı özellikler göstermesidir. Bunun en büyük sebebi, aşırı kilo alma, hormonların sebep olduğu değişimler ve aşırı strestir. Günümüzde yoğun çalışma...

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesi demektir. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki...

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?