Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi
ANA SAYFA 9 Burun Estetiği 9 Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Bakım Rehberi

Burun ameliyatınızdan ardından iyileşme zamanı zaman ve sabır gerektirir. Operasyon sonrasında bakıma etkin olarak katılmanız, operasyon civarı önem taşımaktadır. Anlamadığınız konuları mutlaka doktorunuza sormakta tereddüt etmeyiniz.

1. Operasyon salonundan,burnunuzun içinde bulunan tamponlar sebebi ile burnunuzdan soluk alamıyor olabilirsiniz. Bu aşama süresince ağzınızdan soluk almalısınız. Tamponların burnunuzda kalma müddetini doktorunuz belirleyecektir.

2. Yeteri Kadar sıvı/akışkan almanız mühimdir. Yudum yudum içeceğiniz meyve suyu, su ve hafif içecekler oral soluk almanın ne sebeple olduğu ağız kuruluğunu belli bir zaman olsun hafifletmeye destekçi olacaktır. Kamış kullanmayınız. Narin, pratik çiğnenen gıdalar tercih ediniz. Dudaklarınızı nemli tutmaya çalışınız, dudak kremleri kullanınız.

3. Yalnızca doktorunuz aracılığıyla verilen ilaçları kullanınız. Aspirin veya aspirin içerir ilaçlar veya kan pıhtılaşmasını engelleyici ilaçlar kullanmayınız.

4. Burnunuzdaki pansumanlarınız duruyorsa, uykuda ve dinlenmekteyken başınızı, en az 2 yastık olacak biçimde yüksekte tutunuz. Olası olduğu civarı, zaman boyu başınızı yüksek tutmaya itina gösteriniz; bu normal kan dolaşımını savunacak ve operasyon sonrasında oluşacak şişliğin azalmasına destekçi olacaktır.

5. Burnunuzdan bir miktar sızıntı olması beklenen bir şeydir. Bu pembe /açık kırmızı rengarenk olacaktır, ancak bir bir sürü defa kırmızı kan geliyorsa, hemen doktorunuzu arayarak bildirmelisiniz.

6. Operasyondan çıktığınızda, burnunuzun üstünde 2 kat plaster ve bir alçı atel olacaktır. Şunlar, burnunuza şekil sunmak civarı burnunuzun korunması için de mühimdir. Bu pansumanlara dokunmayınız ve bozmayınız; bir hafta içinde doktorunuz aracılığıyla çıkarılacaktır.

7. Burnunuzun altındaki minik tampon, gerektikçe değişebilir (veya hiçbir kanama yoksa çıkarılıp atılabilir)

8. Burun deliklerinizi ovalamayınız veya burun silmeye girişim etmeyiniz.Ellerini burnundan uzat tut sizin için güzel bir şart olacaktır. Burnunuzu çarpmamaya itina gösteriniz. Önden düğmeli elbiseler giyiniz. Tişörtlerden ve balıkçı yaka giyeceklerden uzak durunuz.

9. Dişlerinizi dikkatle fırçalayınız ve yalnızca narin bir diş fırçası kullanınız. Üst dudağınızı gerektiğinden daha çok yukarıya kaldırmaya çalışmayınız.

10. Ameliyatınızdan ardından 2 hafta müddetle ıkınmaktan, eğilmekten, zor birşeyler kaldırmaktan (bilhassa minik çocuklarınızı), efor gerektiren sporlardan kaçınınız.

11. Bir ay zaman ile doğrudan güneş ışınına maruz kalmaktan kaçınınız.

12. Burnunuzun dışındaki pansumanlar çıkarıldığında etraf dokularda bir miktar şişme ve nitelik değişikliği farklılık edeceksiniz. Burnunuz şiş ve ucu yukarıya dönmüş görülebilir. Bu her geçen gün kendi kendine düzelecektir.

13. Burnunuzun ucunda ve bazen de üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. Bu birden çok hafta içinde kaybolacaktır.

14. Tamponlar çıkarıldıktan ardından, burnunuzu nazikçe gün içerisinde 2 kan 3 defa kulak silme çöpü ile musluk suyu faydalanarak temtakip edebilirsiniz. Kulak silme çöpünü burun deliğinizden yukarıya gerçek sokmayınız.

15. Tamponlar alındıktan ardından bile, burnunuz tıkalı olacaktır. Bir hafta zaman ile burnunuzu sümkürmeye girişim etmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınızda, her 2 burun deliğiniz açık biçimde bunu nazikçe uygulayınız. Spreyler ve damlalar kullanmayın. Eğer hapşırmak zorunda kalırsanız ağzınız açık hapşırınız.

16. Ameliyatınız süresince almış olduğunuz, sakinleştirici veya uyuşturucu madde ilaçların kullanımından ardından bitkinlik ve zafiyet epeyce sıktır. Bir veya birden çok zaman içinde kendinizi daha kuvvetli hissedeceksiniz. Bazen de uykusuzluk olabilmektedir. Bunu hafifletmeye destekçi olmak için, önce hafta süresince sizlere uyku ilacı verilebilir.

17. Operasyondan 12 ile 36 saat ardından bunalım görülmesi hiç de nadir bir olay değildir. Burnunuzun operasyondan sonraki önce görünümü sizi korkutabilir. Sabırlı ve realist olmalısınız. Unutmayınız ki burnunuz cerrahi bir teşebbüse maruz kaldı ve her geçen gün düzelip bir sürü daha iyi olacaktır. Burnunuzun tam olarak iyileşmesi 6 ile 12 aylik bir zaman gerektirebilir.

18. Pansumanlar alındıktan ardından normal iş hayatınıza dönebilirsiniz (yaptığınız işin türüne ilişkili olarak). Minik berelerin gizlenmesine destekçi olmak için makyaj kullanılabilir.

19. Operasyon sonrasında randevularınızın hepsine gittiğinizden güvenilir olunuz. Şunlar, doktorunuzun iyileşmenizi ve burnunuzun gelişmesini takip etmesi ve burnunuzun görünümündeki gelişimi değerlendirmek için çekilecek operasyon sonrasında fotoğraflar için lazımdır . Operasyon sonrasında randevular, çoğu defa operasyondan bir hafta, bir ay, 3 ay ve 6 aya verilir.

20. Operasyon sonu mecburi olmadıkça 2 ay gözlük takmayın. Gözlükler sadece alçı tel varken takılabilir. Bu dönemden ardından bir parça bantla alnınıza asılmalıdır. Bunun ne türlü yapıldığı sizlere gösterilecektir.

Burun estetiği ameliyatı ile daha çok bilgi alabilirsiniz…

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir ve Ne Amaçlanır?

Burun Estetiği Ameliyatı Nedir ve Ne Amaçlanır?

Burun estetiği ameliyatı tıp terminolojisindeki diğer ismiyle rinoplasti, burnun estetik normlara ve yüzün diğer kısımlarında bulunan duyu organlarıyla görünümünü uyumlu hale getirmek ve kişinin kendine olan güveni ile beden algısını olumlu yönde değiştirmek için...

Yüz şekline Göre Burun Estetiği

Yüz şekline Göre Burun Estetiği

Hemen hemen hepimizin yaşadığı problemlerden biridir burun. Bazılarımız nefes almada zorluk çeker, bazılarımız ise tamamen görünümünden hoşlanmaz. Burun nedenle burun estetik ameliyatlarına yönelmekteyiz. Burun ile ilgili bir çok estetik ameliyat yapılmaktadır. Ancak...

Neden Burun Estetiği?

Neden Burun Estetiği?

Hemen hemen hepimizin yaşadığı problemlerden biridir burun. Bazılarımız nefes almada zorluk çeker, bazılarımız ise tamamen görünümünden hoşlanmaz ve toplum tarafından dışalanıp, alay konusu olabilmektedir. Burun estetiği ameliyatı yeni bir burunun oluşmasına neden...

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?