Meme Büyütme Operasyonu İstanbul
ANA SAYFA 9 Meme Büyütme 9 Meme Büyütme Operasyonu İstanbul

Pek çok kadın meme büyütme operasyonu geçirmeyi değerlendirir. Bu kişilerin bir kısmında meme gelişimi tamamen yetersizdir veya istediklerinden az gelişmiştir. Bazıları memelerinin hep çok küçük olduğunu hisseder, bazıları da hamilelik sonrası veya kilo kaybı sonrası değişmelerden dolayı ya da yaşlandıkça olan değişimlerden şikayetçidir. Her ne sebeple meme büyütmeyi düşünseniz de en önemli nokta kararı yalnız başınıza sadece sizin vermenizdir. Bir başkasını memnun etmek için bu operasyon düşünülmemelidir. Aynı zamanda tüm estetik operasyonlarda olduğu gibi hatırlanması gereken diğer nokta, bu işlemlerin vüvut şeklini değiştirip hayatınızı değiştirmediğidir.

Meme büyütme ameliyatı

Meme büyütme çok iyi tanımlanmış bir operasyon grubunu oluşturur. Son 30 senede dünya çapında üç milyondan fazla kadın bu operasyonu geçirmiştir. En önemliside bu kadınların çoğunluğunun bu operasyonun sonuçlarından memnun kalmasıdır.

İmplantların sayesinde bu operasyonla memeleriniz büyütülebilir ve düzeltilebilir. Sarkıklık olması durumunda da kullanılırlar ancak ilave dikleştirme işlemi yani mastopeksi gerekebilir. Bu uygulama için meme dikleştirme bölümüne web sitemizden bakabilirsiniz.

eme büyütmede kullanılan implantlar ya silikon ya da tuzlu su (bazen salin) ile doludur. Herbirinin avantaj ve sakıncası vardır. Bunları kısaca özetlersek:

 • Salin implantlar oldukça güvenlidir ve iz minimal kalacak şekilde yerleştirilebilirler. Bununla beraber sızıntı olabilir ve değiştirilmeleri gerekebilir. Buna ek olarak ince, zayıf kadınlarda meme derisinde dalgalanma, kırışıklık (rippling) olabilir.
 • Silikon jel dolu implantlar daha doğal gözükür ve dalgalanma riski daha azdır. Günümüzde çoğu plastik cerrah akışkan olmayan (cohesive) silicon implantları tercih eder. Bunlarda dış membran zarar görse bile akmaz. Silikon jel implantlar ise yerleştirilmeleri için biraz daha uzun insizyon yapılmasını gerektirirler.

Yıllarca basın, medya silicon implantların güvenliği konusunda abartılı sorular ortaya atmıştır. Bu konu hakkında ve aklınızdaki sorularınızı doktorunuzla görüşmeye geldiğinizde onunla tartışmalısınız.
Sayfa Başı

Meme büyütme değerlendirme (amaçlarınızı tartışma)

Başarılı bir meme büyütme operasyonu belirli isteklerinizi karşılayacak şekilde iyi bir planlama ile başlar. Pek çok karar vermek gerekir. Birincisi salin veya silicon implantlar arasında yapılır yukarıda belirttiğimiz gibi.

İkincisi yuvarlak (round) veya anatomic (göz damlası şekli) olarak yapılır. Amaç size mümkün olan en doğal görünümlü meme sonucu vermektir.

 • Bazı kişiler yuvarlak implantların üst sınırının belirgin olduğunu ve yapışmış gibi doğal görünmediğini düşünür. Bazı durumlarda bunda haklılık payı vardır. Bununla beraber sizin yeterli meme dokunuz var ve orta-ılımlı bir meme büyütme düşünüyorsanız bu durumda sizde yukarıdaki problem olmaz.
 • İnce, zayıf kişiler ve implantı örtecek az meme dokusuna sahip olanlarda anatomik implantlar daha doğal olur.
 • Çok büyük meme büyütme isteyen kişilerde yani vücutlarına gore orantısız olma durumunda implantın tipinden bağımsız olarak doğal görüntü dışına çıkılır. Aynı zamanda memenin yan tarafındaki deri kırışmaya başlar. Bu duruma taşma dalgalanması (traction rippling) denir.
 • İmplantın boyutunu da tartışmak gerekir. Aynı implantın farklı boyuttaki iki kadındaki görüntüsünün de farklı olması bir miktar kafanızı karıştırabilir.
 • Bunun için doktorunuz size karar vermenizde yardımcı olacaktır.
 • Hatırlamanız gereken implantın boyutunun doğal ve hoş bir meme görüntüsünü oluşturmasıdır.

Sizinle doktorunuzun tartışması gereken diğer konu da implantın meme dokusu altına veya pectoral adele altına yerleştirilmesi ve skar (iz) seçimidir. Adele altı silicon implant yerleştirme sonuçları çok doğal ve riski en aza indirilmiş bir operasyon grubudur. Hastalarımızda çoğunlukla tercih ettiğimiz bir uygulamadır. Aynı zamanda yine doğal ve çekici görünüm için ‘dual plan’ yani implantın üst kısmı meme altında, alt kısmı ise adele altına uygulamalarımızda uzun senelerdir tatmin edici sonuçlar veren modern işlemlerdir.

En sonunda meme büyütme operasyonu ile ilgili riskler ve iyileşme döneminde neler beklemeniz gerektiği görüşülür.

Meme büyütme operasyonunda beklenmesi gerekenler

Meme büyütme için kullanılan üç ana yaklaşım vardır:

 • İmplant meme altındaki kat yerinden (sub-mammarian sulcus ya da infra mammarian sulcus) yaklaşık 4-5 cm. bir insizyonla yerleştirilir. Günümüzde en popular tekniktir.
 • Girişim meme başı kompleksin (nipple-areola) alt yarısının içinden yapılır. Bunun için bu kompleksin en az 3.5-4 cm. çapında olması gerekir.
 • Üçüncü bir metod insizyon koltukaltı çukundan (armpit) yapılır. Bu yöntemle implant ıadele altına yerleştirmek mümkün olmaz. Yine bu yöntem yuvarlak (round) implantlar için uygundur.

Doktorunuzla bu teknikleri tartışıp yararları ve dezavantajları öğrenebilirsiniz.

Hangi teknik seçilirse seçilsin operasyonunuz genel anestezi altında yapılır. Eğer doktorunuz ilk tekniği seçerse, meme altı çizgisinden insizyon yapılır, meme dokusu altında bir cep hazırlanır. Bu cep pektoral adele altında da hazırlanabilir. Küçük kanama noktaları durdurulup implant yerleştirilir. İnsizyon cilt altında eriyebilen materyaller kulanarak kapatılır. Sütyen gibi bir bandaj yapılarak işlem sonlandırılır. Kontrol için 5-7 gün sonra geldiğinizde sizi bilgilendirileceğimiz gibi bir sütyeni yanınızda getirmeniz gerekir. Bu destekleyici sütyeni, gece ve gündüz ortalama 6 hafta banyo zamanı dışında takmanız gerekir.

Meme büyütme operasyonu sonrası

Rahat ve komforunuz için bütün yapılanlara rağmen meme büyütme operasyonu sonrası bir kaç gün için hafif hassasiyet ve şişliklerin olması normaldir. Bu sure içinde size bazı tavsiyelerimiz olur.

 • Bildiğiniz gibi genel anestezi sonrası hafif bulantı hissedebilirsiniz. Size verilecek ilaçlar ile kolayca önlenebildiğini göreceksiniz. Aynı zamanda operasyon sonrası ilk 4 saat ağızdan beslenmeyeceksiniz. Yudum yudum su içerek kolayca normale döneceksiniz. Size bakım hizmeti veren hemşirelerimiz bu periyodu ayarlayacaktır.
 • Başlangıçta size yapılan sütyen ilk bir hafta kesinlikle açılmaz. Doktorunuz size kendisi tarafından açılacağı zamanı söyler. İz kalmadan iyileşme için bazı yardımcı bantlar kullanılabilir bu sürede.
 • İlaçlarınızı tam ve zamanında size verildiği gibi almaya özen göstermelisiniz. Yine kol hareketlerinizi de kısıtlamanız size doktorunuz tarafından belirtilir.
 • Operasyon sonrası hematom yani meme dokusu altında kan birikmesi ilk 24 saat içinde olabilir. Bunun için kol hareketleriniz erken dönemde kısıtlanmalıdır.

Meme büyütme sonrası iyileşme dönemi

Operasyon sonrası aynı gün evinize gidebilirsiniz. Size yakın birinin ilk 24 saat size eşlik etmesi uygun olacaktır.

İyileşme döneminizde erken haftalarda beklemeniz gerekenler şunlardır:

 • Araba kullanmanızı ortalama 10 gün kısıtlamanız gerekir. Kendi güvenliğiniz ve daha iyi bir sonuç için bu gereklidir.
 • Acil durumlar dışında uçak yolculuğunuz en erken 7-10 gün sonra olabilir.
 • Her operasyondan sonra olabildiği gibi bazı durumlarda ağrı hissedebilirsiniz. Bir kaç ay içinde azalarak geçer.
 • Operasyon sonrası bir rahatsızlık hissetmediğiniz durumlarda iyileşmenizin hızlı olduğunu düşünebilirsiniz veya kendinizi egzersize hazır hissedebilirsiniz. Ancak erken egzersiz implant çevresinde seroma ( berrak bir sıvı) birikmesine dolayısyla bazı problemlere yolaçabilir. Biz yaklaşık 3 hafta egzersiz önermeyiz.
 • Meme başında ilk birkaç hafta hassasiyet duymanız normaldir. Geçicidir.
 • Meme büyütme operasyon sonrası en sık rastlanan komplikasyon kapsüler kontraktürdür. Bu implant çevresindeki skar dokusunun büzüşmesidir. Sonrasında implantı sıkıştırır onu sert ve belirgin hisettirir.
 • Kapsüler kontraktürlerin çoğu düz-pürüzsüz dış yüzeyli implant kullanımıyla ilgilidir. Modern dokulu (texture) implantlarda bu oran çok düşüktür. Kapsülün neden bazı durumlarda olduğu henüz tam kesinlik kazanmamıştır.

Daha iyi değerlendirmeniz için

Görünümünüzü ve hayat kalitenizi değiştirecek bu operasyona kendiniz karar vermelisiniz. Bizim işimiz sadece size gerçekleri objektif olarak vermek ve rehberlik etmektir. Meme büyütme operasyonu düşünürken aşağıdaki faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız:

 • İz değerlendirme. Başlangıçta belirgin olur ama iyileşme karekterinizle orantılı olarak normal deri rengine giderek ulaşır. Bazı durumlarda kalınlaşan iz (keloid, hipertrofik skar) özel tedavi gerektirebilir ama çok nadir olur.
 • Operasyon öncesi olduğu gibi rutin meme muayeneleriniz gene yapılmalıdır.
 • Memenizde bir implant bulunması sağlık açısından bir risk oluşturmaz.
 • Operasyonda önce yapabildiğiniz herşeyi implant sağlıklı bir şekilde iyileştikten sonar aynen yapabilirsiniz.

 

AnesteziGenel
Hastanede kalmaGerekmez
Dikiş alınmasıGerekmez (emilebilen materyaller)
İşe dönüş3-7 gün
Tam iyileşmeYara iyileşmesinin tam olması 4-6 hafta
Operasyon sonrası bakımSporcu sütyeni ilk hafta 24 saat sonra hergün 6 hafta
Olası komplikasyonlar
 • Kapsül formasyonu
 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Asimetri

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları hakkında sabit bir ücretlendirme yoktur hastanın durumuna ve plastik cerrahın önerisi veya seçmiş olduğuğu silikon şekline göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir doğru tanı ve fiyatlandırma için muayene olmanız gerekmektedir....

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?