Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?
ANA SAYFA 9 Meme Büyütme 9 Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme büyütme plastik cerrahide en fazla uygulanan estetik ameliyat çeşitlerinden biridir. Örneğin ; ABD’de 2011 yılında 300.000 den fazla estetik meme büyütme ameliyatı yapıldı. Ülkemizde de sık sık uygulanan estetik meme büyütme operasyonlarında gün geçtikçe bir artış gözlemlenmektedir. Ülkemizde meme estetiği ameliyatı yaptıranların sayısında son yıllarda büyük bir artış olmuştur.

Memelerde sıklıkla görülen kusurlardan biri tek yada çift taraflı gelişme kusurudur. Bir diğeri ise hamilelik döneminden sonra kilo verilmesiyle meydana gelen memelerde küçülme sorunudur. Bu gibi sorunlar sebebiyle memeleri dolgunlaştırmak ve irileştirmek için meme büyütme ameliyatları uygulanmaktadır. Bu sayede estetik olarak daha güzel göğüsler elde edilebilmektedir.

Memelerin büyütülme oranının vücutla orantılı olarak yapılması gerekmektedir. Burada meme yapısının durumu da önemli rol almaktadır. Memelerde sarkma olmaması açısından göğüs büyütme ameliyatlarının, meme dikleştirme ameliyatları ile birlikte yapılması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları ,genellikle genç yaşlardaki bayanlarda psikolojik sorunlara yol açabilen büyük göğüsler, boyun ağrısı, sırt ağrısı gibi fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasına da sebep olabilen etkenlerden dolayı tercih ediliyor.
Meme küçültme ameliyatı yalnızca estetik değil fonksiyonel de bir operasyondur. Meme küçültme ameliyatı sonucunda hasta özgüven kazanmakta, sosyal çevresi ile daha uyumlu olmakta ve ağırlıktan kurtulmaktadır. Bununla birlikte hastanın hayat kalitesi artmaktadır.

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla göğüs dokusu ve üzerindeki deri alınır. Göğüs başı olması gereken yere taşınır. Operasyon genel anestezi ile hastane koşullarında bir ameliyathanede yapılır. Ameliyat 2,5 – 4 saat civarı sürebilir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında kesinlikle iz kalır. Buna ek olarak, uygulanan yönteme göre göğüs başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru ters T şeklinde bir iz daha kalır. T şeklindeki izin alt kısmı meme altı kıvrımına uygun hale getirilir. Ancak son zamanlarda uygulanan estetik cerrahi teknikleri ile göğüs kıvrımı bölgesindeki izi ortadan kaldırılabilmektedir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bazı özel durumlarda, ileri derecede büyük memelerde, yukarda sıralanan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu takdirde, meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır, bu ameliyatın izleri de yukarıdaki ameliyatlar gibi ters T şeklinde olmaktadır.

Meme Büyütme Ameliyatı Sakıncalımıdır?

Memede tek ya da çift taraflı gelişme bozukluğu olabilir. Doğumlardan sonra kilo verme sonucu göğüsler küçülebilir. Bundan dolayı da göğüs estetik açıdan bozulabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı memeyi büyütme ve dolgunlaştırmaya yönelik yapılan operasyonlarda memeye daha iri, daha dolgun ve estetik görünüm kazandırılabilir. Bu büyütme en kolay silikon meme protezleri ile yapılabilir. Estetik ameliyatlar kişiye güven sağlamakta ve kendilerini daha iyi hissetmektedirler. Yapılan ameliyatlarda yapılan klinik araştırmalarda da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Yalnız estetik ameliyat olmadan önce karar verme sürecinizde doktor ve ameliyat olacağınız merkezi veya hastaneyi doğru tercih etmeniz ve beklentinizi açık bir şekilde ifade etmeniz gerekmektedir.

Meme büyültme ameliyatı, meme dokusu arkasına yerleştirilen silikon jel yapısında olan meme protezi ile yapılmaktadır. Bu protezler kas altına veya kas üzerine

İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs Büyütme Ameliyatı Fiyatları

Göğüs büyütme ameliyatı fiyatları hakkında sabit bir ücretlendirme yoktur hastanın durumuna ve plastik cerrahın önerisi veya seçmiş olduğuğu silikon şekline göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir doğru tanı ve fiyatlandırma için muayene olmanız gerekmektedir....

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti Nedir ve Tedavi Şekilleri

Jinekomasti, erkeklerde aşırı emme büyümesi olarak adlandırılmaktadır. Yani başka bir deyimle erkek memesinin kadınsı özellikler göstermesidir. Bunun en büyük sebebi, aşırı kilo alma, hormonların sebep olduğu değişimler ve aşırı strestir. Günümüzde yoğun çalışma...

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti İstanbul

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesi demektir. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir. Genellikle seks hormonlarındaki...

Gönder / Send
Canlı Destek / Online Support
Merhaba. Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz?
Hello. How can i help you?